راهنمای خرید دزدگیر اماکن

افراد بسیاری موقع خرید دزدگیر اماکن، دچار سردرگمی می‌شوند. دلیل این موضوع وجود انواع زیاد دزدگیر اماکن با کیفیت‌ها و قیمت‌های متفاوت در بازار است. در این مقاله سعی می‌کنیم به شما اطلاعات کاملی درباره این نوع محصول بدهیم. با ما همراه باشید.

مواردی که باید پیش از خرید به آن ها توجه نمود:

• دزدگیر اماکن چیست و چگونه عمل می کند؟

• قیمت دزدگیر اماکن چقدر است؟

• هزینه نصب و راه اندازی چقدر است؟

• چه چیزهایی در بسته بندی محصول وجود دارد؟

• عملکرد سنسور های دزدگیر به چه شکل است؟

• پشتیبانی و خدمات پس از فروش کدام محصول بهتر است؟

• سیستم حرفه ای بخرم یا یک سیستم DIY ؟

• آیا سیستم باید مجهز به اتوماسیون خانگی هم باشد؟

• بهترین مارک دزدگیر منزل چیست؟

راهنمای خرید دزدگیر اماکن

دزدگیر اماکن چیست و چگونه عمل می کند؟

دزدگیر اماکن یک سیستم الکترونیکی برای تامین امنیت منزل شما می‌باشد. این سیستم از یک دستگاه مرکزی و تعدادی سنسور تشکل شده‌است. زمانی که هریک از سنسورها خطری را تشخیص دهند، آژیر دستگاه فعال شده سپس به شما پیامک ارسال می‌کند و تماس تلفنی برقرار می‌شود.

مهم‌ترین وظیفه دزدگیر اماکن، اطلاع رسانی است. زمانی که اتفاقی در منزل یا محل کار شما می‌افتد، دزدگیر وظیفه دارد با شما تماس بگیرد و شما را از خطر پیش آمده با خبر سازد. در نتیجه باید در کم‌ترین زمان از آن با خبر شوید.

دزدگیر اماکن یکی از روش های زیر را برای ارتباط با شما را استفاده می کند:

تماس با خط تلفن شهری:

این سیستم‌ها قدیمی‌ترین نسل دزدگیر اماکن هستند. برای راه‌اندازی این نوع سیستم‌ها باید یک خط تلفن ثابت به دستگاهی به نام تلفن‌کننده وصل شود. این مورد سال‌های زیادی تنها گزینه برای ارتباط دزدگیر اماکن با صاحب خانه یا مغازه بوده‌است. با رشد زیرساخت های ارتباطی موبایل و اینترنت، این سیستم‌ها، کم‌کم از رده خارج شده و جای خود را به سیستم‌های به روزتری داده‌اند.

تماس از طریق سیم کارت:

تماس از طریق سیم کارت
تماس از طریق سیم کارت

نسل جدید دزدگیر اماکن است. شما به سادگی یک سیم‌کارت را در داخل دستگاه قرار می‌دهید و این راه ارتباطی دزدگیر با شما است. این‌گونه سیستم‌ها خود به دو نوع تقسیم‌بندی می‌شوند:

• سیستم های GSM یا پیامکی:

در این نوع سیستم‌ها، دستگاه مرکزی دزدگیر با ارسال و دریافت پیامک با شما ارتباط برقرار می‌کند. در واقع شما با ارسال کدهای خاصی به دستگاه مرکزی، عملکردهای آن را کنترل می‌کنید.

سیستم های اینترنتی:

این‌گونه سیستم‌ها، جدیدترین نسل دزدگیر اماکن هستند. دستگاه با استفاده از اینترنت سیم‌کارت به صورت آنلاین با شما ارتباط برقرار می‌کنند. نرم‌افزار موبایل این‌گونه دستگاه‌ها بر بستر اینترنت کار می‌کند.

سیستم های اینترنتی به دلیل نبود پایداری اینترنت در ایران مورد استفاده نمی باشند.

نصب دزدگیر اماکن

یکی از مهم‌ترین دغدغه‌ها برای انتخاب دزدگیر اماکن، نصب آن است. متأسفانه در کشور ما سیستم‌های نصب و راه‌اندازی در بسیاری از مواقع توسط افرادی به غیر از شرکت عرضه‌کننده محصول انجام می‌شود.

شرکت‌های واردکننده، تنها به فکر عرضه و فروش حداکثری محصول و پخش عمده آن در بازار هستند. حال آن که این سیستم‌ها ممکن است توسط افراد و کارشناسان مختلف با سطوح فنی مختلفی عرضه شود.

بسیار مهم است که شرکت فروشنده محصول، خود به صورت مستقیم با استانداردهای لازم به نصب آن اقدام نماید. در این حالت، دو مسئله اساسی به وجود می‌آید و آن، دو دسته‌بندی اساسی در حالت نصب سیستم‌های دزدگیر اماکن و خانه و منزل است.

سیستم های حرفه ای

این‌گونه سیستم‌ها، عموماً دارای پیچیدگی نصب هستند. برای نصب آن‌ها نیاز به دانش فنی و توانایی تنظیم بردهای الکترونیکی دارید. در بازار ایران، اغلب سیستم‌های موجود از این دست هستند. برای نصب این سیستم‌ها شما باید از یک نصاب حرفه‌ای استفاده کنید چرا که تنظیم و راه‌اندازی آن برای یک فرد عادی کاری پیچیده است...

برای آشنایی با نصب این گونه سیستم ها این مطلب را مطالعه بفرمایید: نصب دزدگیر اماکن

سیستم های DIY

شما با سیستم های DIY ، تسلط کامل بر دزدگیر خود دارید. هیچ دانش فنی در ارتباط با نصب دزدگیر نیاز ندارید و تمامی مراحل، توسط شما انجام می‌شود. خودتان دستگاه را روشن کنید، راه‌اندازی کنید و استفاده نمایید. کلیه این اتفاقات تنها در عرض چند دقیقه می‌افتد..

هزینه نصب دزدگیر؟

هزینه نصب دزدگیر اماکن در حالت حرفه‌ای به صورت متوسط چیزی بین 300 تا 500 هزار تومان است. این هزینه شامل نصب فیزیکی تجهیزات، تنظیم قطعات الکترونیکی و موارد دیگر است.

هزینه نصب دزدگیر در حالت DIY رایگان است! دزدگیرهای، DIY نیاز به هیچ‌گونه اطلاعات فنی در خصوص برق و الکترونیک ندارد. به همین دلیل شما می‌توانید آن‌ها را خودتان به سادگی نصب کنید و در هزینه‌های آن صرفه‌جویی کنید.

امکانات دزدگیر منزل و قیمت:

پیدا کردن دزدگیر اماکن مناسب، بستگی به نیازهای شما دارد. اگر آژیر داخلی دستگاه برای شما کافی است، یک بسته پایه برای شما معقول است.

اگر شما به دنبال چیز متوسطی هستید که بتوانید تا در خانه خود در حالی که دور هستید، دستگاه را کنترل نمایید، سیستم‌های سیم‌کارتی از هر نوع آن برای شما می‌تواند مناسب باشد.

برای اضافه کردن ویژگی‌های اتوماسیون خانگی و هم‌چنین پخش زنده تصاویر منزل، شما نیاز به بالاترین نوع سیستم‌های امنیت خانگی دارید.

اکثر دزدگیرها در ایران به صورت قطعات جداگانه‌ به فروش می‌رسند. به این معنی که حداقل نیازهای کاربر در آن در نظر گرفته نمی‌شود. شما باید دستگاه مرکزی، سنسورها، آژیر و حتی باتری و کنترل از راه دور را به صورت جداگانه تهیه کنید. هم‌چنین برای کاربر بسیار سخت است که بداند دقیقاً به چه حداقل‌هایی نیاز دارد.

برخی از مارک‌ها، محصولات خود را به صورت بسته‌های کامل ارائه می‌دهند. این بسته‌های سیستم امنیت خانگی، اغلب شامل مواردی مشابه لیست زیر هستند:

پنل اصلی دستگاه مرکزی

سنسور حرکتی

سنسور در و پنجره

کنترل از راه دور

دفترچه راهنما

دزدگیر اماکن یک سیستم الکترونیکی جهت حفاظت از منزل، مغازه و اماکن مختلف است. این سیستم از طریق دریافت سیگنال‌های هشدار از سمت قطعاتی به نام" سنسور"، انواع تهدیدهای امنیتی را تشخیص می‌دهد...

انواع سنسورهای یک سیستم امنیتی خانگی به شرح زیر است:

سنسور تشخیص حرکت )چشمی حرکتی(

سنسور آهنربایی در و پنجره

سنسور دود

سنسور نشت آب

سنسور تشخیص لرزش

سنسور شکسته شدن شیشه

سنسور خطی (بیم)

هر یک از این سنسورها با تشخیص علائم محیطی مرتبط به خود، یک سیگنال هشدار به دستگاه مرکزی ارسال می‌نماید. در ادامه به معرفی بیشتر هر یک از سنسورها می‌پردازیم.

انواع سنسور دزدگیر منزل:

سنسور تشخیص حرکت:

این سنسور از طریق امواج مادون قرمز و ارسال و دریافت آن به محیط می‌تواند حرکت را تشخیص دهد. مبنای عملکرد این سنسورها گرمای جسم متحرک است.

نوع پیشرفته این سنسورها با نام "سنسور وزنی" شناخته می‌شود. سنسورهای وزنی، توانایی تشخیص انسان از حیوان را دارند. لذا برای حیوانات خانگی، هشدار را فعال نمی‌کند.

سنسور آهنربایی در و پنجره:

به صورت یک قطعه دو تکه است. یک قطعه بر روی قسمت ثابت و قطعه دیگر بر روی قسمت متحرک در یا پنجره نصب می‌شود. چنانچه در یا پنجره منزل باز شود با فاصله گرفتن این دو تکه از یکدیگر، هشدار دستگاه فعال می‌‍‌شود. این فاصله چیزی در حدود 2‌سانتی متر می‌باشد.

سنسور لرزش:

وظیفه اصلی این سنسور، تشخیص لرزش‌ها و تکان‌ها در اجسام است. کاربرد این سنسور برای استفاده بر روی اشیا قیمتی، گاوصندوق، کمدهای با اهمیت بالا بوده و به طور کلی برای تشخیص هر وسیله‌ای است که ممکن است تکان خوردن آن برای شما اهمیت داشته باشد.

شما می‌توانید این سنسور را بر روی هر وسیله قیمتی و با ارزشی نصب کنید و چنانچه کسی قصد جابجایی آن‌ها را داشته باشد شما به سرعت خواهید فهمید.

سنسور دود:

این نوع سنسور در راستای تشخیص دود ناشی از آتش‌سوزی و سوختن اجسام مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع با استفاده از این سنسور در سیستم امنیت خانگی خود، دزدگیر شما دارای قابلیت تشخیص و اعلام حریق می‌گردد. این نوع از سنسورها با توجه به حساسیتی که موضوع آن دارد، از پرکاربردترین آن‌ها محسوب می‌شوند.

سنسور شکست شیشه:

این نوع از سنسور با تشخیص امواج صوتی حاصل از شکسته شدن شیشه، هشدار دستگاه را فعال می‌کند. این سنسور باید در نزدیکی پنجره یا درهای شیشه‌ای نصب شود و بسته به میزان بازتاب صدا و ابعاد اتاق، می‌تواند دارای حساسیت‌های مختلفی باشد.

سنسور خطی:

این سنسور به عنوان یک دیوار یا فنس مجازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. مکان‌هایی مانند تراس، دیوار باغ و ویلا و... برای حفاظت نیاز به چنین سنسوری دارند. این سنسورها از ارسال و دریافت امواج مادون قرمز بین دو قطعه خود برای تشخیص نفوذ بهره می‌برند.

سنسور نشت آب:

اماکن بسیاری هستند که احتمال نشت آب و بروز آب‌گرفتگی در آن‌ها وجود دارد. اماکنی مانند حمام، زیر زمین‌ها، پارکینگ‌های زیرزمینی و... از جمله این مناطق هستند. این سنسور با استفاده از قابلیت رسانایی آب می‌تواند نشت آب را تشخیص دهد.

پاسخ گویی پس از فروش و مشتری مداری:

خدمات پس از فروش خوب و مناسب، عاملی است که باعث می‌شود شما نسبت به یک محصول یا خدمت، احساس خوب و اطمینان خاطر پیدا کنید. زمانی که به فکر خرید دزدگیر اماکن هستید، حتماً به بحث خدمات پس از فروش آن، توجه ویژه‌ای داشته باشید.

سیستم‌های ارزان قیمت و غیر مطمئن ممکن است دارای نواقص زیادی در خدمات پس از فروش باشند و پس از فروش محصول، مشتری را رها کنند. این‌گونه سیستم‌ها عموماً هم با مشکلات و خطاهایی روبرو می‌شوند که هیچ‌کس برای عیب‌یابی و رفع سؤالات پاسخ‌گو نیست.

در این وضعیت شما مجبور هستید با نصاب خود در تماس باشید که ممکن است او نیز پاسخگو نباشد. لذا توجه به این فاکتور کلیدی بسیار مهم است.

مطالعه این مطلب به شما توصیه می شود: بهترین مارک دزدگیر منزل

واژه نامه سیستم های امنیت خانگی و دزدگیر اماکن

سنسور:

قطعاتی هستند که وظیفه تشخیص مواردی هم چون حرکت، ورود غیرمجاز، نشت آب و آتش سوزی و... را دارد.

گفتگوی دو طرفه:

این قابلیت به شما امکان صحبت کردن با اعضای خانواده از طریق بلندگوهای دزدگیر را می دهد.

سنسور دود:

این سنسورها درصورت بروز آتش سوزی و تشخیص دود به شما هشدار می دهند.

سنسور نشت آب:

این سنسور ها با استفاده از خاصیت رسانایی آب در صورت نشت آب در محل وقوع این مساله را تشخیص می دهد.

DIY:

به دزدگیرهایی گفته می شود که بدون نیاز به نصاب قابل راه اندازی می باشد.

سنسور در و پنجره:

قطعه ای دو تکه است که بر روی قسمت های ثابت و متحرک در و پنجره وصل می شود و در صورت فاصله گرفتن از هم تحریک می شود .

سنسور بیم:

سنسورهایی است که مانند فنس مجازی عمل میکند و برای دیوار، تراس و محیط باز مناسب است.

سنسور شکست شیشه:

بر روی شیشه نصب می شود و به صدای شکستن ان حساس است.

ریموت کنترل:

قطعه ای برای فعال و غیر فعال کردن دزدگیر از راه دور و بی سیم است.

چنانچه هرگونه سوال یا ابهامی در خصوص خرید دزدگیر اماکن برای منزل، مغازه، ویلا و یا آپارتمان خود دارید هم اکنون با واحد مشاوره رایگان آی ملز تماس بگیرید. 02152857


امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال