<link href="https://cdnjs.cloudflare.com/ajax/libs/simple-line-icons/2.4.1/css/simple-line-icons.min.css" rel="stylesheet" type="text/css"/>

عیب یابی دزدگیر منزل


عیب یابی دزدگیر اماکن و منزل فرآیند ساده ای نمی باشد. موارد بسیار متعددی باعث بروز انواع مشکلات و خطاها در عملکرد دزدگیر اماکن می گردد. در این مطلب با استفاده از تجربیات و نظرات کارشناسان و افراد مختلف سعی می کنیم مهم ترین عوامل بروز عیب و خطا در دزدگیر اماکن و منزل را توضیح دهیم.

به صورت کلی ایرادات دستگاه دزدگیر اماکن و عیب یابی آن در چند دسته تقسیم بندی می شود:

1- به صدا در آمدن بی مورد آژیر دستگاه

2- عدم تشخیص سنسور و تحریک آن مانند عدم تشخیص حرکت در سنسور حرکتی

3- عدم برقراری تماس تلفنی و اطلاع رسانی

4- خاموش شدن دستگاه و عدم برق رسانی و مشکلات باتری بکاپ دستگاه

5- کار نکردن ریموت کنترل ها

به صدا در آمدن بی مورد آژیر دزدگیر:

آژیر دزدگیر به چند علت کلی آژیر اشتباه می زند:

1- نقص فنی در خود دستگاه آژیر

2- تشخیص اشتباه یکی از سنسورها

3- تحریک شدن تمپر ضد سرقت تجهیزات

حالت 1: ممکن است دستگاه آژیر شما دچار نقص فنی شده باشد. وجود اتصالی در کابل های آژیر می تواند یکی از این علت ها باشد. هم چنین وجود اتصالی در قسمت پایه های اتصال آژیر به دستگاه نیز بی تاثیر نیست.

در صورتی که از آژیر بیسیم استفاده می کنید یک بار آژیر را از دستگاه حذف نموده و مجددا متصل نمایید.

در صورتی که در نزدیکی محیط نصب آژیر دستگاه های بیسیم از جمله مودم بیسیم، دستگاه های تقویت کننده بیسیم شبکه یا مواردی از این دست وجود دارد آن ها را خاموش نموده و تاثیر آن را بررسی کنید

در صورتی که فاصله نصب آژیر تا دستگاه مرکزی زیاد است، یک بار آن را در فاصله نزدیک به دستگاه تست کنید. (طولانی بودن و مرغوب نبودن کابل اتصالی آژیر به دستگاه می تواند باعث افت جریان و تحریک آژیر گردد

ضعیف شدن باتری از دیگر عوامل آژیر اشتباه می باشد. حتما وضعیت برق رسانی دستگاه را بررسی کنید.

حالت 2: سنسورهای دزدگیر می تواند دارای خطا باشند. این خطاها به دلایل مختلفی اتفاق می افتد. بیشتر عیب های دزدگیر مربوط به چشمی های آن است. سنسور چشمی تشخیص حرکت بر اساس ارسال و دریافت نور مادون قرمز کار می کند. وجود نور و سایر امواج در محیط می تواند بر عملکرد این سنسور ها تاثیر گذار باشد. بدین منظور برای کاهش اثرات محیطی بر عملکرد سنسور حرکتی موارد زیر را به دقت بررسی نمایید:

عیب یابی دزدگیر
عیب یابی دزدگیر

از نصب سنسورهای حرکتی داخلی در محیط خارجی بپرهیزید. بسیاری از سنسورهای بازار برای نصب در فضای بسته طراحی شده اند. بی شک استفاده از آن ها در محیط های باز مثل حیاط باعث بروز خطا های متعدد می گردد.

از نصب سنسور چشمی به محیط با تابش مستقیم نور آفتاب جدا بپرهیزید. در صورتی که سنسور تشخیص حرکت شما رو به آفتاب نصب شده است باید محل نصب آن را تغییر دهید.

وجود منابع گرمایی مثل بخاری، شوفاژ و کولر باعث بروز عیب در عملکرد سنسور حرکتی می گردد. باید در هنگام نصب دقت کنید که در زیر سنسور و یا در نزدیکی محدوده تشخیص آن منبع گرمایی شدیدی وجود نداشته باشد.

وجود جریان هوای شدید و متغیر در محیط باعث اشتباه تشخیص چشمی دزدگیر می شود. به عنوان مثال کانال کولر آبی یکی از عمده مسایل ایجاد خطای تشخیص می باشد.

وجود دستگاه های پرتو افکن مثل تجهیزات عکسبرداری پزشکی یکی از عوامل تاثیر گذار بر عملکرد چشمی دزدگیر است. در صورت نصب چشمی در این مکان ها حتما باید از سنسورهای دارای ایمنی در برابر امواج استفاده نمایید.

حرکت حیوانات خانگی در منزل می تواند باعث تحریک چشمی دزدگیر شود. در صورتی که در منزل خود حیوان خانگی دارید حتما باید از سنسور های وزنی استفاده نمایید. سنسورهای وزنی نسبت به وزن اجسام حساس هستند و برای وزن های پایین تحریک نمی شوند.

حالت 3: تمپر ضد سرقت نام کلیدی است که در قسمت پشتی برخی دستگاه ها وجود دارد. زمانی که دزدگیر را نصب می کنید این کلید ثابت است. در صورت دستکاری این کلید آژیر دستگاه عمل می کند. باید همواره در نصب تجهیزات دارای کلید تمپر دقت کنید که این کلید در وضعیتی نباشد که مدام فعال شود.

عدم تشخیص حرکت:

یکی از مشکلات مردم در رابطه با استفاده از دزدگیر منزل مشکل تشخیص ندادن سنسور حرکتی است. سنسورهای حرکتی به دلایلی ممکن است در عملکرد خود دچار مشکل شود. برای عیب یابی دزدگیر اماکن و تشخیص مشکل سنسور های حرکتی به موارد زیر دقت کنید:

 اگر از سنسور حرکتی بیسیم استفاده می کنید وضعیت باتری آن را بررسی نمایید

 سنسور حرکتی بیسیم را از حالت متصل به دستگاه جدا کرده و مجددا به دستگاه متصل کنید.

 اگر از سنسور سیمی برای دزدگیر خود استفاده می کنید از سالم بودن کابل ارتباطی تا دستگاه مرکزی اطمینان حاصل کنید. برای این منظور باید سنسور را از محل نصب خود جدا کرده و سپس آن را در کنار دستگاه متصل کرده و بررسی کنید. در صورت لزوم کابل ارتباطی را تعویض نمایید.

 کابل های متصل به قطب (+) و (–) موجود بر روی ورودی سنسور را با دستگاه تستر بررسی کنید. برق ورودی به سنسور باید 12 ولت و دارای شدت جریانی در حدود 0.5 آمپر باشد.

 محل اتصال زون بر روی دستگاه مرکزی را تغییر دهید. ممکن است پایه ای که زون سیمی را به آن وصل کرده اید دچار مشکل شده باشد. از زون های دیگر برای تست سنسور استفاده نمایید.

عدم برقراری تماس تلفنی (دزدگیر های تلفنی):

یکی از دلایل مهم تلفن نکردن دزدگیر منزل عدم ارتباط دستگاه تلفن کننده با دستگاه مرکزی دزدگیر است. این موضع در مدل هایی مطرح است تلفن کننده خارجی استفاده می شود.

ممکن است خط تلفن قطع شده باشد. به سیم ورودی تلفن یک تلفن وصل کنید و بوق آن را بررسی کنید.

یکی از دلایل عدم برقراری تماس، عدم تعریف صحیح شماره های تماس در دستگاه می باشد. برای این کار به دقت طبق دفترچه راهنما شماره ها را تعریف کنید.

شماره گیری دستگاه را به صورتی دستی بررسی کنید. برای این کار ابتدا کلید MIM (یا MEM) را فشرده،  سپس شماره حافظه را بزنید، کلید Message را بزنید و سپس کلید 2 را بفشارید. اگر دستگاه در این حالت با شما تماس میگیرد احتمال بروز قطعی بین دستگاه اصلی و تلفن کننده وجود دارد.

عدم برقراری تماس تلفنی (دزدگیرهای سیم کارتی):

شارژ مالی سیم کارت خود را بررسی کنید.
وضعیت آنتن دهی سیم کارت خود را بررسی کنید.
اتصال دستگاه تلفن کننده با دستگاه مرکزی را بررسی نمایید.
اطمینان حاصل کنید که شماره های تماس و پیامک به درستی تعریف شده باشند.

خاموش شدن دستگاه و عدم برق رسانی:

چنانچه دستگاه دزدگیر شما روشن نمی شود و یا به صورت ناگهانی خاموش می شود مواردی وجود دارد که باید به آن دقت نمایید. این موضوع اغلب به دلیل عدم برق رسانی صحیح دستگاه اتفاق می افتد. برق ورودی دستگاه های دزدگیر 220 ولت است که از طریق قسمتی به نام AC به برد دزدگیر وصل می شود. ابتدا از اتصال صحیح کابل برق به قسمت نام برده شده اطمینان حاصل نمایید.
با یک دستگاه تست برق، ولتاژ ورودی دستگاه را بررسی نمایید.
دستگاه دزدگیر می تواند از طریق باتری هم عمل نماید. در صورت قطعی برق، باید به صورت خودکار از طریق باتری برق سیستم تامین شود. مشابه با برق شهری اتصال برق باتری را نیز بررسی نمایید. برق خروجی از باتری باید دارای ولتاژ 12 ولت باشد.

کار نکردن ریموت کنترل ها

در صورتی که ریموت کنترل دستگاهتان عمل نمی کند ابتدا باتری آن را بررسی کنید. چنانچه باتری ریموت کنترل مشکلی ندارد مراحل اتصال ان را به شرح زیر مجددا انجام دهید.

گام 1: حفاظت دستگاه را غیرفعال کنید.
گام 2: فیوز AUX را از روی برد جدا نمایید.
گام 3: دکمه باز ریموت (عکس قفل باز) را فشرده نگه دارید.
گام 4: دکمه Learn (LRN) دستگاه را یک بار فشار دهید.
گام 5: اگر از دستگاه صدای یک تک بوق شنیدید ریموت کنترل وصل شده است.
گام 6: دکمه ریموت کنترل را رها کنید.
گام 7: فیوز AUX را به حالت اول خود برگردانید.

عیب یابی دزدگیر
عیب یابی دزدگیر

چنانچه ریموت را قبلا به دستگاه متصل کرده اید و عمل نمی کند یک بار آن را حذف کرده و دوباره متصل نمایید. برای این کار مراحل زیر را دنبال نمایید:

گام 1: کلیه ورودی های برق اعم از شهری و باتری را قطع کنید.
گام 2: 30 ثانیه منتظر بمانید.
گام 3: دکمه LRN را نگه دارید.
گام 4: برق دستگاه را وصل کنید.
گام 5: بعد از چند ثانیه دکمه LRN را رها کنید.

چراغهای دزدگیر
چراغهای دزدگیر

بررسی چراغ های دزدگیر:

بر روی دزدگیر منزل چراغ هایی هست که هر کدام وضعیت یکی از بخش های سیستم را نمایش می دهد و توجه به این چراغ ها می تواند به شما کمک کند تا متوجه اشکال یا عدم اشکال دزدگیر شوید. عموما دزدگیرهای موجود در بازار شامل چراغ های زیر هستند:


POWER:

روشن بودن این چراغ به معنای برق رسانی درست و روشن بودن دستگاه است. این چراغ مربوط به اتصال برق 220 ولت شهری است.

ARM:

این کلمه به معنای فعال بودن حالت حفاظتی در دستگاه است. زمانی که از خانه خارج می شوید و دستگاه را قفل می کنید دستگاه ARM می شود. در صورت غیرفعال بودن حفاظت این چراغ خاموش است.

ALARM:

چراغ آلارم در زمان تحریک شدن یکی از سنسورهای دستگاه روشن می شود.

(Z1،Z2 و...):

چراغ های ناحیه روشن شدن هرکدام از این چراغ ها نشان می دهد کدام سنسور تحریک شده است. به عنوان مثال اگر سنسور در ورودی به زون Z1 متصل است در صورت باز شدن این در، چراغ Z1 روشن می شود.

با تشکر از اینکه از وب سایت ، مقالات ، محصولات و مطالب ما بازدید نمودید. در راستای بهبود کیفیت خدمات و مطالب وب سایت خواهشمندیم به ما امتیاز دهید.

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال