<link href="https://cdnjs.cloudflare.com/ajax/libs/simple-line-icons/2.4.1/css/simple-line-icons.min.css" rel="stylesheet" type="text/css"/>

عیب یابی دزدگیر منزل


رفع اشکال دزدگیر و سیستم های امنیت خانگی مانند رفع اشکال در هر سیستم الکترونیکی دیگری در ابتدا نیاز به تشخیص صحیح مشکل می باشد. با دسته بندی مشکلات عمومی می توانیم تشخیص بهتری داشته باشیم و در نهایت به درستی امنیت محیط را تامین کنیم. بهترین زمان برای عیب یابی سیستم دزدگیر زمانی است که شما در آرامش هستید و می توانید به سیستم مسلط شوید و بعد رفع اشکال کنید. به صورت کلی دسته بندی مشکلات بسته به نوع دزدگیر به چند دسته اصلی تقسیم می شوند:

• مشکلات مربوط به بستر ارتباطی بین سنسورها و پنل

• مشکلات مربوط به اطلاع رسانی و تماس و پیامک

• مشکلات مربوط به باتری و برق سیستم

• مشکلات مربوط به تشخیص سنسورها و آژیر خطا

• مشکلات مربوط به هک، دستکاری و خرابکاری

مشکلات مربوط به بستر ارتباطی بین سنسورها و پنل دستگاه دزدگیر

مشکلات مربوط به بستر ارتباطی بخش بزرگی از خطاهای دزدگیر را شامل می شود. در دزدگیرهای سیمی، کیفیت سیمی که استفاده می شود تاثیر مستقیمی روی طول عمر دزدگیر دارد همینطور مسیر سیم کشی و اتصالات سیم به سنسورها و پنل نیز مهم هستند. نویز ها و امواج مغناطیسی محیطی مانند کابل های برق و امواج در فضا و محیط مثل فرکانس های رادیویی مختلف می توانند روی بستر سیمی و یا بیسیم ما تاثیر بگذارند.

- آژیر زدن بی مورد دزدگیر

- فعال نشدن دزدگیر در زمان تحریک سنسور

از مهمترین موارد تشخیص مشکل در بستر ارتباطی است و در صورت مشاهده ان موارد می بایست بستر ارتباطی را بررسی کنید. در بسترهای بیسیم می توانید پنل را جابجا کنید و از نزدیک سنسور ارتباط بین آن ها را تست کنید. در صورت عمل نکردن سنسور حتی از نزدیک پنل در حالت بیسیم، سنسور را از پنل حذف کنید و مجددا آن را به دستگاه متصل کنید و محل قرارگیری پنل را نزدیک تر به سنسور قرار دهید. در بسترهای سیمی هم باید در ابتدا اتصالات سر سیم ها را بررسی کنید در بخش هایی که سیم به سنسور و پنل اتصال پیدا می کند و سپس مسیر سیم کشی را بررسی کنید در صورتی که از کنار سیم برق قوی رد شده است آن را با جدا کننده ها مثل داکت و فلکسی جدا سازید و در صورت زخمی شدن سیم آن را تعویض کنید. برای تست ارتباط بین دو طرف سیم ارتباطی می توانید با اهم متر از ارتباط بین دو طرف سیم اطمینان حاصل کنید و در مرحله آخر با اهم متر، ولتاژ و آمپر ورودی به سنسور را چک کنید که جریان ثابت و مناسبی (بسته به نوع تغذیه سنسور که در دفترچه آن قابل مشاهده می باشد) به آن برسد. کیفیت پایین سیم و طولانی بودن سیم ارتباطی بین سنسور و پنل می تواند باعث افت ولتاژ و جریان ورودی به سنسور و ایجاد خطا بشود.

مشکلات مربوط به اطلاع رسانی تماس و پیامک دستگاه دزدگیر


همانطور که می دانید وظیفه ی اصلی دزدگیر و سیستم اعلام سرقت و امنیت خانگی، اطلاع رسانی صحیح می باشد.

بنابراین در صورتی که مشکلاتی مبنی بر پیامک و تماس در حالت تحریک و تشخیص سنسورها وجود داشته باشد عملا سیستم به درد ما نمی خورد و وظیفه ی اصلی خودش را به درستی انجام نمی دهد. پس بررسی و تست عملکرد دزدگیر در مدت زمان های مختلف، اهمیت بالایی دارد و بهتر است که در زمانبندی های مختلف، عملیات تست تماس و پیامک انجام شود.

در نهایت در صورتی که تماس و پیامکی مبنی بر تحریک و آلارم سنسور برای شما ارسال نمی شود ممکن است که موارد زیر باعث ایجاد این حالت شده باشند:

- غیر فعال بودن سیم کارت:

شارژ مالی و اعتباری سیم کارت خود را بررسی کنید. با برقراری تماس از روی پنل و یا گرفتن تماس با سیم کارت درون دستگاه از آنتن دهی صحیح سیم کارت اطمینان حاصل کنید. مطمئن شوید که تمامی سرویس های پیامکی فعال بر روی سیم کارت غیرفعال باشند. با شماره گیری عدد #800* روی موبایل، می توانید از سرویس های فعال روی سیم کارت خود مطلع شوید. پین کد سیم کارت را غیرفعال کنید و به صورت زمانبندی شده وضعیت سیم کارت خود را بررسی کنید تا مطمئن باشید که دزدگیر صحیح عمل می کند.

- تعریف نبودن شماره های تماس و پیامک:

در بخش تنظیمات دزدگیر خود وارد بخش شماره های تماس و پیامک شوید و شماره های مورد نظر خود را روی دزدگیر تنظیم کنید. سیستم دزدگیر در زمان آلارم و تحریک سنسورها به این شماره ها بنا به نام ناحیه پیامک ارسال می کند و تماس تلفنی برقرار می کند. اطمینان حاصل کنید شماره ها به درستی وارد شده اند و در بخش تنظیمات دستگاه ذخیره شده باشند. در بعضی مواقع ممکن است با ارسال کدهایی به دستگاه از طرف مدیر دستگاه و یا وارد کردن نادرست شماره ها، اطلاع رسانی به درستی انجام نمی شود. با تنظیم دوباره شماره ها و تست آلارم می توانید از این بخش با خیال راحت عبور کنید.


- خرابی قسمت تلفن کننده:

در برخی از سیستم های دزدگیری دستگاه تلفن کننده یک بخش مجزا از پنل است و به صورت جداگانه باید تهیه شود. گاهی اوقات به دلیل قطعی ارتباط بین تلفن کننده و پنل اصلی تماس بر قرار نمی شود و پیامکی ارسال نمی گردد. و در صورت خرابی بخش تلفن کننده می بایست تعویض گردد. - دستگاه دزدگیر خاموش است! : طبیعتا در صورتی که سیستم خاموش باشد اطلاع رسانی انجام نمی پذیرد. در نظر داشته باشید که گاهی سارقین برای غیرفعال کردن سیستم های امنیتی، برق مجموعه را از ساعت ها قبل خاموش می کنند تا با غیرفعال کردن سیستم به راحتی بتوانند نفوذ کنند. در بخش بعدی درباره برق دستگاه بیشتر بحث خواهیم کرد.

مشکلات مربوط به باتری و برق دستگاه دزدگیر

در هر سیستم الکترونیکی یکی از مهمترین و پیچیده ترین بخش های رفع اشکال، مشکلات مربوط به باتری و برق دستگاه می باشد. در سیستم دزدگیر این مشکلات با خطاهایی مثل موارد زیر همراه هستند:

- آژیر زدن بی مورد

- عدم برقراری تماس و ارسال پیامک

- عمل نکردن سنسورها

- غیرفعال ماندن دزدگیر هنگام تحریک سنسورها

- عمل نکردن ریموت کنترل

پیشنهاد می شود در زمانی که دزدگیر خاموش است و یا تشخیص دادید که مشکل از منبع تغذیه می باشد مراحل زیر را بررسی کنید:

- چک کردن منبع برق رسانی دستگاه:

دوشاخه و یا آداپتوری که به برق است را چک کنید ممکن است که به هر دلیلی دستگاه به برق نباشد و خاموش باشد. آداپتور دستگاه هایی که آداپتوری هستند را چک کنید و از آن خروجی بگیرید و اطمینان حاصل کنید که ولتاژ و شدت جریان مناسبی را به دستگاه می رسانند.

- چک کردن باتری بکاپ:

دستگاه هایی که از باتری بکاپ اتمی استفاده می کنند، نیازمند رسیدگی سالیانه هستند. این باتری ها نسبت به دستگاه هایی که از باتری های لیتیومی استفاده می کنند عمر پایین تری دارند و بیشتر باعث ایجاد خطا در سیستم می شوند. زمانیکه باتری اتمی ضعیف می شود و به پایان طول عمر خود نزدیک می شود، باعث تحریک شدن بی مورد دزدگیر می شود و آژیر به صدا در می آید. در این موارد پیشنهاد می شود که باتری را تعویض کنید تا از صحت عملکرد سیستم مطمئن باشید. باتری بکاپ بخش مهمی از سیستم است که وظیفه تغذیه دستگاه در زمان قطع برق را دارد و در صورتی که باتری معیوب باشد و برق قطع شود، سیستم دزدگیر به صورت کلی از کار می افتد. ساده ترین حالت تست باتری ها به صورت است که دزدگیر را از برق مستقیم قطع کنید و با توجه به مدت زمان نگهداری باتری دستگاه خود (به طور مثال 12 ساعت در باتری های لیتیومی)، آن را روشن بگذارید تا مطمئن شوید که دستگاه روشن می ماند و آماده به کار است.

- چک کردن باتری سنسورهای بیسیم:

سنسورهای بیسیم برای تامین برق خود از باتری استفاده می کنند. در حالت استاندارد به این صورت است که سنسور می بایست در حالت های کاری مختلفی مانند حالت آماده به کار و حالت فعال، کار کند تا باتری آن به زودی تمام نشود و همینطور اطلاع رسانی دستگاه دزدگیر، مبنی بر ضعیف شدن باتری سنسور، نکته قابل توجهی است. در سیستم هایی که از این موارد پشتیبانی نمی کنند، ضعیف شدن باتری سنسورها، باعث تحریک بی مورد سنسور و در نتیجه آژیر خطا در سیستم می شود. در مواقعی هم ممکن است که سنسور به دلیل تمام شدن باتری آن و مطلع نبودن مصرف کننده، خاموش باشد و عمل نکند. پس در صورتی که سنسور بیسیم شما در کل عمل نمی کند و یا خطا می دهد، باتری و یا منبع تغذیه آن را چک کنید.

- چک کردن باتری و تغذیه آژیر و ریموت کنترل

ریموت کنترل و آژیر نیز در حالتی که تغذیه مناسبی نداشته باشند، به درستی عمل نمی کنند. ضعیف بودن باتری ریموت کنترل باعث عملکرد ضعیف آن می شود و همینطور تغذیه نامناسب آژیر، مثل طولانی بودن فاصله سیم از دستگاه تا آژیر، اتصال نامناسب سر سیم به آژیر و یا خرابی آداپتور و باتری آن، می توانند باعث عمل نکردن و یا عملکرد نادرست آژیر باشند.

به صورت کلی این بخش در عیب یابی سیستم، موضوع مهمی است. بسیاری از مشکلات سیستم ها به منبع تغذیه و برق آن ها بر می گردد و تمام این موارد بستگی به نوع و کیفیت ساخت محصول دارد. گاهی اوقات به خاطر تفاوت قیمتی اندکی که برخی محصولات با یکدیگر دارند و اطلاع رسانی نا مناسبی که به مصرف کننده ها داده می شود، باعث ایجاد این مشکلات نه چندان کوچک در سیستم می شود.

مشکلات مربوط به تشخیص سنسورها و آژیر خطای دستگاه دزدگیر

یکی از اصلی ترین بخش های مهم سیستم دزدگیر، سنسورهای دزدگیر هستند. این سنسورها هستند که تشخیص می دهند که آیا اتفاقی افتاده است یا نه. انواع مختلفی از سنسورها هستند که به سیستم دزدگیر متصل می شوند و کاربردی ترین آن ها سنسورهای کنترل تردد، مانند سنسور حرکتی و سنسور درب و پنجره هستند. سنسورهای دیگری نیز مانند سنسور دود، سنسور نشت آب، سنسورهای خطی بیم و ... برای امنیت های پیرامونی می توانند به برخی دزدگیرها اضافه شوند. مشکلات مربوط به سنسورها بیشتر مربوط به تشخیص نادرست سنسور مثل تشخیص اشتباه یا تشخیص ندادن می باشند. در اینجا بعضی از مشکلات سنسورها را با هم مرور خواهیم کرد:

- مشکلات سنسورهای حرکتی:

سنسور حرکتی یکی از کاربردی ترین سنسورهای سیستم دزدگیر است. تشخیص حرکت به وسیله مادون قرمز و پرتوهای آن باعث تحریک سنسور می شود و هر تحریکی باعث فعال شدن دزدگیر و به صدا درآمدن آژیر می شود. در برخی سنسورها که قابلیت تشخیص حجم و وزن محرک رو دارند، هر حرکتی باعث تحریک سنسور نمی شود مانند حرکت حشرات، حیوانات خانگی و حرکت های اتفاقی که ممکن است در محیط به صورت خودکار رخ دهند. اما در سنسورهایی که وزنی نیستند هر حرکتی می تواند باعث تحریک سنسور و در نتیجه خطا در عملکرد دزدگیر بشود. عامل دیگری که باعث خطا در سنسور می شود نصب نامناسب آن می تواند باشد. از نصب سنسور حرکتی در مقابل و روبروی منابع گرما مانند بخاری و شومینه خودداری کنید. تابش نور مستقیم خورشید هم باعث ایجاد خطا در سنسور می شود. در سنسورهای حرکتی بیسیم در زمانیکه باتری ضعیف می شود، ممکن است باعث تحریک بی مورد سنسور شود البته در برخی دزدگیرها در زمانیکه باتری ضعیف می شود به کاربر سیستم به صورت پیامکی اعلام می کند تا قبل از اینکه باعث ایجاد خطا در سیستم شود کاربر به آن رسیدگی کند. و در چشمی های سیمی می توان با اهم متر ورودی تغذیه آن را بررسی کرد تا از جریان ثابت 12 ولت با شدت جریان نیم آمپر اطمینان حاصل کرد.

- مشکلات سنسورهای درب و پنجره یا مگنت

همانطور که از نام این سنسور مشخص است، این سنسور به حالت مغناطیسی و آهنربایی عمل می کند. دو قسمت از آهنربا که با دور شدن از همدیگر باعث تحریک سنسور می شوند. طبیعی است که اگر این سنسور روی قسمت آهنی و فلزی که باعث تحریک شدن آن بشود، نصب گردد احتمال بروز خطا و یا تحریک نشدن سنسور را بالا می برد. در این موارد نیاز است تا فاصله بین دو قسمت سنسور در کمترین حالت خود قرار بگیرد و در صورت امکان عایقی قبل از اتصال سنسور، بین سنسور و بخش فلزی درب قرار بگیرد تا فقط قسمت آهنربایی سنسور باعث تحریک آن شود. ضعیف شدن باتری و عدم اطلاع رسانی ضعیف شدن باتری توسط دزدگیر و عدم پیگیری کاربر برای تعویض باتری نیز می تواند باعث ایجاد خطا در دزدگیر باشد.

- مشکلات آژیر:

در بخش آژیر به دلیل اینکه فقط یک بخش خروجی است و به صورت مستقیم از پنل مرکزی دستور می گیرد، مشکلات آن به بستر ارتباطی و منبع تغذیه آن بر می گردد. دلیل عملکرد نادرست در آژیرهای بیسیم، ضعیف شدن باتری و ضعیف بودن سیگنال ارتباطی با پنل از دلایل اصلی هستند و در آژیرهای سیمی نیز کیفیت پایین و فاصله طولانی سیم کشیده شده از پنل تا آژیر می تواند باعث ایجاد مشکل برق رسانی و ارتباطی در آژیر شوند.

- تمپر سوییچ ضد سرقت:

در اکثر تجهیزات دزدگیری و معمولا در بخش پشتی آن ها دکمه ای وجود دارد که با نصب آن بخش از دزدگیر مانند سنسور، آن دکمه به داخل هدایت می شود و در صورت دستکاری آن بخش و یا باز کردن و کندن آن از روی دیوار آن دکمه مجددا به بیرون هدایت می شود و باعث تحریک دزدگیر و به صدا درآمدن آژیر و ارسال پیام با عنوان تمپر سوییچ ضد سرقت آن بخش می شود. این دکمه به نام تمپر سوییچ ضد سرقت در دزدگیر تعریف می شود و برای جلوگیری از دستکاری و خرابکاری تجهیزات در نظر گرفته شده است.

مهمترین اقدام برای تشخیص و رفع اشکال سنسورها، تست آزمون و خطای سنسور می باشد. شما می توانید به دفعات با قفل کردن سیستم و تحریک سنسور به حالت های مختلف از عملکرد سنسور اطمینان حاصل نمایید. ایجاد زمانبندی برای تست تک تک سنسورها و دستگاه دزدگیر، باعث پیشگیری از خرابی و عملکرد نادرست سیستم می تواند باشد.

مشکلات مربوط به هک، دستکاری و خرابکاری سیستم دزدگیر


تکنولوژی مورد استفاده سارقین برای غیرفعال کردن سیستم های امنیتی هم مانند تکنولوژی های دستگاه های الکترونیکی پیشرفت می کند. هر سیستم جدیدی که به بازار ارائه می شود سارقین می کوشند تا از راه های غیر فعال کردن و خرابکاری آن آگاه شوند تا بتوانند هرچه سریعتر و راحت تر عملیات و سرقت مورد نظرشان را انجام دهند. طبیعی است که هرچقدر تکنولوژی یک سیستم امنیتی قدیمی تر باشد، از کار انداختن و غیرفعال کردنش راحت تر و در دسترس تر است. فروشندگان معمولا به سود فروش محصولات خود می اندیشند و از معایب سیستم های خود به مصرف کننده ها چیزی را بازگو نمی کنند. بنابراین بهترین راه این است که برای استفاده از سیستم های امنیتی از مشاوران حرفه ای که در این زمینه فعالیت می کنند کمک بگیرند و درباره محصولات امنیتی موجود در بازار ایران تحقیق و بررسی مناسبی را داشته باشند. از کار انداختن سیستم های دزدگیری به چند روش اصلی قابل انجام است:

1- از کار انداختن بستر ارتباطی:

راحت ترین و معمول ترین روش از کار انداختن سیستم دزدگیر، دسترسی به بستر ارتباطی است. در دزدگیرهای سیمی برای جلوگیری از قطع شدن راه ارتباطی بین سنسور و پنل مرکزی می بایست مسیر سیم کشی را طوری طراحی کنید که کمترین دسترسی را داشته باشد. در صورت امکان از کانال ها و مسیرهای توکار استفاده کنید و در صورت روکار بودن از محافظ هایی مانند داکت و لوله فلکسی استفاده کنید و تا جاییکه امکان دارد آن ها را پنهان کنید. در برخی سیستم ها می توانید از یک سنسور به سنسور بعدی یک رشته سیم جدا به صورت سری بکشید تا در صورت قطعی سیم، دزدگیر شروع به آژیر زدن و اطلاع رسانی کند.

در سیستم های بیسیم نیز دستگاه هایی هستند که اختلال نویز محیطی ایجاد می کنند، بسته به نوع ارتباط به وسیله همچین دستگاه هایی می تواند بستر ارتباطی به کل از بین برود و در این حالت در صورت تحریک سنسور دزدگیر هیچ عملیاتی را انجام نمی دهد. تنها سیستم های بی سیمی می توانند در این حالت از کار نیفتند که ارتباط بین سنسورها و پنل مرکزی آن ها کد گذاری شوند و یک ارتباط امن و اختصاصی که غیر قابل دسترسی و خرابکاری است را داشته باشند.

2- از کار انداختن سنسورها:

سنسورها بخش های مهمی از تشخیص و ورودی های اطلاعات از محیط اطراف هستند. بدیهی است که در صورتی که سنسور به هر دلیلی عمل نکند و یا از کار بیفتد، سیستم دزدگیر از کار افتاده و عمل نمی کند. بنابراین موضوع نیاز هست تا سنسورها طوری نصب شوند که قابلیت دسترسی نداشته باشند و قبل از اینکه سنسوری در دسترس قرار بگیرد توسط سنسورهای دیگر پوشش داده شود. یک واحد آپارتمانی مسکونی را در نظر بگیرید که تمام ورودی ها و خروجی های آن توسط سنسور درب و پنجره و یا سنسور چشمی حرکتی پوشش داده شده است بنابراین کسی نمی تواند به سنسور دسترسی پیدا کند تا مثلا جهت آن را تغییر دهد، مگر اینکه از جلوی سنسور دیگری عبور کرده باشد.

از کار انداختن سنسورهای سیمی با قطع منبع تغذیه و جریان ارسالی اطلاعاتی آن مثل سیم کشیده شده تا پنل اصلی می تواند انجام شود و در سنسورهای بیسیم با خاموش کردن آن (برای سنسورهایی که دکمه خاموش/ روشن دارند) و یا از کار انداختن بستر ارتباطی شان در صورتی که بستر قابل دسترس و ساده ای داشته باشند، می تواند انجام شود. همانطور که گفته شد تست زمانبندی شده برای سیستم دزدگیر خصوصا تست تک تک سنسورها نکته قابل توجهی است.

3- قطع برق و منبع تغذیه سیستم دزدگیر:

یکی از تکنیک های سارقین برای سرقت از اماکن قطع برق مجموعه است. با قطع کردن جریان برق در صورت نداشتن باتری بکاپ و سیستم ذخیره برق مثل UPS، سیستم های امنیتی از کار می افتند. ممکن است در این حالت نیز سارقین چندین ساعت بعد از قطع برق دوباره به مکان سرکشی کنند تا مطمئن شوند که شارژ باتری بکاپ شما به اتمام رسیده باشد و یا سیستم ذخیره برق خاموش شده باشد. پس حتما در سیستم دزدگیر خود از سیستم ذخیره برق مناسب جهت آماده به کار بودن آن در زمان قطع برق استفاده کنید. در برخی از دزدگیرها در صورت قطع برق گزارشی مبنی بر قطع برق پنل به کاربر به صورت پیامکی ارسال می شود تا پیگیری لازم جهت پیدا کردن دلیل قطع برق توسط کاربر انجام شود.

با تشکر از اینکه از وب سایت ، مقالات ، محصولات و مطالب ما بازدید نمودید. در راستای بهبود کیفیت خدمات و مطالب وب سایت خواهشمندیم به ما امتیاز دهید.

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال